GOTS VS OEKO TEX. O certyfikatach tekstylnych część 1.
Żyjemy w czasach, w których informacja stała się podstawowym towarem. Z każdej strony jesteśmy zasypywani nowymi informacjami, z tego powodu każda branża stara się ujednolicić i ustandaryzować pewne procesy, aby było łatwiej nam się odnaleźć w nadmiarze informacji i wybrać co dla nas najlepsze. Podobne standaryzowanie możemy zauważyć w branży odzieżowej.
Obecnie przy zakupie odzieży, szczególnie odzieży dziecięcej możemy usłyszeć o wielu certyfikatach nadawanym materiałom jak i samym firmom, które je produkują. Aby łatwiej było nam było dokonać wyboru, chcemy objaśnić czym charakteryzują dwa najczęściej spotykane certyfikaty w branży tekstylnej, a mianowicie certyfikat GOTS i certyfikat OEKO-TEX.
Certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard
Najpopularniejszy certyfikat przetwarzania tekstyliów, jeśli mowa o włóknach organicznych. Aby uzyskać ten certyfikat muszą być spełnione kryteria środowiskowe na wysokim poziomie w całym łańcuchu produkcji tekstyliów organicznych. W uprawie bawełny organicznej nie stosuje się nawozów sztucznych, pestycydów, herbicydów oraz nasion modyfikowanych genetycznie. Przy produkcji tekstyliów obowiązuje całkowity zakaz stosowania PVC, niklu czy chromu, a na przestrzeni całego łańcucha produkcji musi być prowadzona zrównoważona gospodarka wodna. Wymogi GOTS obejmują również uczciwe praktyki pracy co oznacza, że zatrudnienie jest dobrowolne, pracownicy posiadają wolność zrzeszania się w związki zawodowe, miejsce pracy jest czyste i bezpieczne, firmy nie zatrudniają niepełnoletnich osób, płace są wystarczające do utrzymania się pracownika, godziny pracy są zgodne z prawem pracy, a pracownicy nie są w żaden sposób dyskryminowani. Wyrób tekstylny opatrzony znaczkiem GOTS Organic musi zawierać co najmniej 95% certyfikowanego włókna organicznego, podczas gdy produkt oznaczony etykietą GOTS Made with Organic musi zawierać 70% certyfikowanego włókna organicznego. Jest to dopuszczalne np. w odniesieniu do skarpetek czy strojów sportowych. Trzeba pamiętać, że tkaniny z certyfikatem GOTS będą zawsze droższe niż tkaniny, które takiego certyfikatu nie posiadają. Ze względu na aspekty ekologiczne, producenci bawełny czy zakłady włókiennicze mają ograniczone możliwości w użyciu konkretnych produktów czy maszyn, przez co muszą ponieść większe koszty by spełniać wymogi GOTS. Nie mniej warto inwestować w certyfikowane tkaniny GOTS, gdyż dokładamy swoją cegiełkę do pozytywnych zmian w środowisku naturalnym oraz dbamy o poszanowanie praw pracowników w krajach, w których jest wytwarzana bawełna.
Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100
Jeśli artykuł tekstylny posiada etykietę OEKO-TEX Standard 100 możemy mieć pewność, że każdy element tego produktu, tj. każda nić czy guzik i inne dodatki zostały przebadane pod kątem substancji szkodliwych, a zatem jest nieszkodliwy dla zdrowia ludzkiego. OEKO-TEX Standard 100 to spójny na całym świecie, niezależny system testowania i certyfikowania tylko i wyłącznie właściwości gotowych produktów i półproduktów. Produkty z tym oznaczeniem nie mogą zawierać niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia konsumentów, w tym substancji prawnie zakazanych, bądź mocno limitują zawartość substancji o szkodliwym działaniu. Produkty, którym przyznano znak
jakości OEKO-TEX, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka oraz negatywny wpływ na środowisko, między innymi: barwników alergizujących, ekstrahowanych metali ciężkich, pestycydów czy chlorofenoli. Tkaniny bada się pod
kątem braku toksycznych związków jak i limitów na obecność substancji dozwolonych. Aby uzyskać certyfikat OEKO-TEX Standard 100, tekstylia muszą być wolne od ponad 100 substancji uznanych za
szkodliwe dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego. Zatem produkty certyfikowane znakiem OEKO-TEX potwierdzają czystość wyrobów włókienniczych i skórzanych na wszystkich etapach produkcyjnych zaczynając od surowców takich jak włókna, przędze, guziki, tkaniny, nici, guziki, a kończąc na badaniach produktów gotowych do użycia. Katalog kryteriów wymaganych do spełnienia jest aktualizowany co najmniej raz w roku i jest poszerzany o nową wiedzę naukową lub wymagania ustawowe.
Różnica pomiędzy certyfikatem GOTS a OEKO TEX
Zasadniczą różnicą między certyfikatem OEKO TEX a certyfikatem GOTS jest przedmiot certyfikowania. W przypadku certyfikatu OKEO TEX dotyczy to wyłącznie gotowych produktów, z kolei kryteria certyfikowania GOTS dotyczące całego łańcucha produkcyjnego. Co więcej certyfikat GOTS dotyczy tylko tekstyliów organicznych a OKEO TEX obejmuje organiczne i nieorganiczne tkaniny. Możemy wywnioskować, że jeśli jakiś produkt jest oznaczony certyfikatem GOTS to bez wątpienia posiada również certyfikat OEKO TEX, czego nie można założyć na odwrót.